TOİ Tanıtım

TOİ
Çalışma Kaynakları
Dersler
Öğrenci Seçimi ve Ücret
İletişim

Turizm ve Otel İşletmeciliği Uzaktan Ön Lisans Programı, Ankara Üniversitesi Beypazarı Meslek Yüksekokulu ve Uzaktan Eğitim Merkezi işbirliği ile yürütülen bir programdır.

Turizm sektöründe nitelikli meslek elemanı yetiştirmeyi amaçlar. Mezunları otellerin, ön büro, servis, mutfak, bar ve kat hizmetleri birimlerinde görev yapabilirler.

Eğitim süresi 4 yarıyıldan oluşup toplam 2 yıldır.

Staj yapmak zorunlu değildir. Öğrenciler isterlerse kendi olanaklarıyla staj yapabilirler.

Dersler internete dayalı uzaktan eğitim sistemiyle yürütüleceğinden dersleri takip edebilmek için internet erişimli bir bilgisayara sahip olmak yeterlidir.

Öğretim yılı içinde, bir dönemde her ders için biri ara, diğeri yarıyıl sonu olmak üzere iki ayrı sınav yapılmaktadır. Bütünleme sınavı vardır.

Derslerin ara sınavları gözetimsiz olarak evde ya da herhangi bir yerdeki internet ortamında, final sınavları ise Ankara Üniversitesi tarafından belirlenen çeşitli merkezlerde, Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Şanlıurfa ve Trabzon illerinde (bütünleme sınavı sadece Ankara'da) gözetimli yüz yüze oturumlar veya internet ortamında gözetimli elektronik sınav halinde yapılır. Bunun dışında bazı derslerin ara sınav yerine proje ödevi verilebilir. 

Öğrenciler isterlerse, normal eğitim süresi içinde başarısız oldukları dersleri, 12 krediye kadar olmak kaydıyla yaz döneminde alabilirler.

Program öğrencileri, Ankara Üniversitesi öğrencilerinin, mezunları ise Üniversitemizin aynı alandaki yüz yüze eğitim programı mezunlarının sahip oldukları tüm haklara sahiptirler. Bu programdan mezun olanlar, Ankara Üniversitesi Beypazarı Meslek YüksekokuluTurizm ve Otel İşletmeciliği Ön Lisans diploması almaya hak kazanırlar.

 

 

Merkezimiz tarafından kullanılmakta olan öğrenme yönetimi sistemi aracılığı ile öğrenciler, derslerini takip edebilir, öğretim elemanlarıyla iletişim kurabilir, duyuruları ve sınav sonuçlarını öğrenebilirler. Forumlar aracılığı ile soru ve sorunları konusunda gerekli yardım ve teknik desteği alabilirler.

# Çevrimiçi ders Web Konferans Ders videosu Forum Yüzyüze Dersler
Toi + + + + +

Öğrenciler, dersleri, öğrenim yönetimi sistemine yüklenmiş olan çevrimiçi içerikler aracılığıyla takip edebilmektedirler.

Web konferans aracılığı ile etkileşimli olarak dersler işlenmektedir. Web konferans, dersin öğretim elemanının görüntü ve sesinin öğrencilere ulaştırıldığı bir ortamdır.

Ders videoları, öğretim elemanının ders anlatımının kamerayla çekilerek öğrencilere bütünüyle gösterilebildiği bir başka ders anlatım yoludur.

Forumlar, öğrencilerin, öğrenci işleri ile ilgili sormak istedikleri konuları yazabildikleri öğrenci işleri forumu, çözemedikleri teknik sorunlarını iletebilecekleri teknik forum ve yine kendi aralarında yazışabilecekleri öğrenci forumu olmak üzere üç ayrı bölüm halindedir.

Yüz yüze dersler, dersin öğretim elemanının örgün eğitimdeki gibi dersini sınıfta anlatmasıdır. Dönem boyunca 2 hafta sonu bu olanak öğrencilere sağlanmaktadır. Yüz yüze dersler yalnızca Ankara’da yapılmaktadır.

Bu kaynaklara ek olarak, kitap ve fasikül içerikleri ders eğitmenleri tarafından hazırlanmış olup, içerik ve müfredatla ilgili tüm soru ve sorunlarınızı ders eğitmenlerinize iletebilirsiniz. Almak istediğiniz kitabın ders öğretmeni tarafından kullanılıp kullanılmadığından emin olunuz. Ders kitaplarına ulaşmak için tıklayınız.

 

Programdaki dersler zorunlu olup Ankara Üniversitesi Beypazarı Meslek Yüksekokulu'nun öğretim elemanları tarafından verilmektedir. Gerekli hallerde Ankara Üniversitesi'nin diğer fakülte ve yüksek okullarındaki öğretim elemanları da kimi derslerin yürütülmesinde görev almaktadır.

 

Ders KoduDers AdıÖğretim Görevlisie-posta adresi
TDİ111Türk Dili IHüseyin ÖZÇELEBİhuseyin.ozcelebi[at]gmail.com
ATA105Atatürk İlkeleri ve İnkılâp TarihiDr. Hasan DİNÇERhasan.dincer[at]ankara.edu.tr
YDİ111Temel Yabancı Dil (İngilizce)Hasan SATILMIŞOĞLUbekhasan[at]yahoo.com
BTU103Turizm EkonomisiZeynep Sıla PARLAKzsparlak[at]ankara.edu.tr 
BTU105Davranış Bilimleri ve İletişimYrd. Doc. Özgür GÜLDÜguldu[at]ankara.edu.tr
BTU107Temizlik Ürünleri Kullanımı ve DenetimiGül Seçil TAHMAZsecilgul[at]gmail.com
BTU109Önbüro İşlemleriNihat DEMİRTAŞdemirtas[at]ankara.edu.tr
BTU111Otel İşletmeciliğiZeynep Sıla PARLAKzsparlak[at]ankara.edu.tr 
EBT115İşletme Matematiği Aytül DOĞANaytul.dogan[at]ankara.edu.tr
BTU117Görgü Kuralları ve Protokolİsmail KARAKUŞkarakus[at]ankara.edu.tr
BTU201Kongre ve Fuar YönetimiZeynep Sıla PARLAKzsparlak[at]ankara.edu.tr 
BTU203Önbüro YönetimiNihat DEMİRTAŞdemirtas[at]ankara.edu.tr
BTU205Ziyafet ve İkram HizmetleriEmir Hilmi ÜNERemirhilmiuner[at]gmail.com
BTU207Turizm MevzuatıNihat DEMİRTAŞdemirtas[at]ankara.edu.tr
BTU209Gıda ve Personel HijyeniEmir Hilmi ÜNERemirhilmiuner[at]gmail.com
BTU211Halkla İlişkilerYrd. Doc. Özgür GÜLDÜguldu[at]ankara.edu.tr
BTU217Anadolu Uygarlıklarıİsmail KARAKUŞkarakus[at]ankara.edu.tr
BTU219       Özel İlgi TurizmiGül Seçil TAHMAZsecilgul[at]gmail.com
BTU221Seyahat Acentacılığı ve Tur OperatörlüğüGül Seçil TAHMAZsecilgul[at]gmail.com
Ders KoduDers AdıDers StatüsüTeorik SaatiDers KredisiECTS Kredisi
TDİ111Türk Dili IZ221
ATA105Atatürk İlkeleri ve İnkılap TarihiZ221
YDİ111Temel Yabancı Dil (İngilizce)Z441
BTU 103Turizm EkonomisiZ224
BTU105Davranış Bilimleri ve İletişimZ224
BTU 107Temizlik Ürünleri Kullanımı ve DenetimiZ226
BTU 109Önbüro İşlemleriZ224
BTU 111Otel İşletmeciliğiZ224
BTU 115İşletme MatematiğiZ224
BTU 117Görgü Kuralları ve ProtokolZ221
Ders KoduDers AdıDers StatüsüTeorik SaatiDers KredisiECTS Kredisi
BTU201Kongre ve Fuar YönetimiZ232
BTU203Önbüro YönetimiZ352
BTU205Ziyafet ve İkram HizmetleriZ246
BTU207Turizm MevzuatıZ236
BTU209Gıda ve Personel HijyeniZ224
BTU211Halkla İlişkilerZ244
BTU217Anadolu UygarlıklarıZ232
BTU219       Özel İlgi TurizmiZ234
BTU221Seyahat Acentacılığı ve Tur OperatörlüğüZ223

2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılında Programa ÖSYM tarafından yapılacak merkezi yerleştirme ile 100 öğrenci kabul edilecektir. Öğrencilerin yerleştirilmesinde 2017 YGS-6 puanı ve Meslek Liselerinden Meslek Yüksekokullarına Sınavsız Geçiş uygulaması ilkeleri esas alınacaktır. Bu program için özel koşullar 2017 Yükseköğretim ve Kontenjanları Kılavuzunda açıklanmıştır.

Bakanlar Kurulunun 29.08.2012 tarihli ve 28396 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 2012/3584 sayılı Kararı kapsamında Ön Lisans Programlarına kayıt yaptıran öğrencilerimiz her yarıyıl için 385 TL öğrenim ücreti ve Üniversitemiz Yönetim Kurulu tarafından belirlenen miktarda ders materyal ücreti (220 TL) öderler. Öğrenciler bu ücretleri Vakıf Bank Şubelerinde öğrenci numaralarını belirterek ödeyebilirler.

Programı tercih eden öğrencilerin kayıtları,  Ankara Üniversitesi Beypazarı Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü tarafından yapılır.

A.Ü Beypazarı Meslek Yüksek Okulu Gazi Paşa Mah. Milli Egemenlik Cad.No:222 Beypazarı / Ankara (06730)
(0312) 763 30 21-22 / 136-137
(0312) 763 30 20/24
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
http://bemyo.ankara.edu.tr/
 

Yazdır